Proiectul Am fost si eu la Ateneu!

In cadrul parteneriatului “Ateneul Român – generația următoare”, semnat de Filarmonica “George Enescu” și Clubul Rotary București “Curtea Veche” se derulează proiectul “Am fost și eu la Ateneu”, initiațivă ce presupune posibilitatea unor grupuri de tineri de a asista la repetiția generală a orchestrei filarmonicii, interacțiunea cu muzicienii, prezentarea instrumentelor și a orchestrei, vizita în cladirea Ateneului, descifrarea simbolurilor culturale prezente în arhitectura și decorațiile interioare și exterioare. Prilej de îmbogățire a cunoștințelor muzicale și culturale, proiectul s-a bucurat până acum de aprecierea a peste 150 de elevi și cadre didactice de la licee din București. În coordonarea colegului de club Ion Iosif Prunner, dirijorul corului filarmonicii, elevii au avut ocazia să cunoască viața mai puțin văzută a orchestrei, precum și modul în care se pregătesc concertele.

Vizitele au loc în fiecare zi de joi, începand cu ora 11:00 și se adresează tuturor elevilor din clasele gimnaziale și liceale, din București și din țară. Cei interesați de această oportunitate se pot adresa clubului nostru.